Moda alternatywna

Skoro trafiłeś/aś na ten artykuł, przypuszczamy, że pojęcie mody alternatywnej nie jest Ci obce. Czy kiedykolwiek jednak zastanawiałeś/aś się, czym tak naprawdę jest moda alternatywna?

Mody alternatywnej nie powinno sprowadzać się wyłącznie do definicji nurtu w modzie, ponieważ ma ona zdecydowanie szersze znaczenie. Obejmuje nie tylko alternatywne style ubioru, ale także subkultury, z których każda wyróżnia się indywidualną estetyką czy podejściem do życia.

Wyraź siebie! W modzie alternatywnej nie ma barier ani sztywnie postawionych ram. W przeciwieństwie do mody fast fashion stawia na indywidualizm i pomysłowość, a także daje możliwość pokazania światu własnej estetyki.

Moda alternatywna pozwala na swobodę w wyrażaniu własnego ja oraz swoich upodobań. Nie ma w niej podziału na piękno i brzydotę. Każdy z nas jest piękny, ponieważ jest sobą, bez względu na nację, kolor skóry, czy wierzenia religijne. 

Nie ma oficjalnej definicji mody alternatywnej. Słownik języka polskiego sprowadza znaczenie frazy „alternatywny” do bycia innym, przeciwstawiającym się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane. „Moda” sama w sobie oznacza zaś sposób ubierania, czesania czy wykonywania makijażu.

Fairycore, tumblr grunge, goth, pastel goth… Moda alternatywna prężnie się rozwija, a poszczególne style i subkultury nieustannie się zmieniają i ewoluują. Dziś chcemy przybliżyć i pokrótce opisać kilka z wybranych subkultur oraz styli alternatywnych:

 • grunge,
 • goth,
 • witch,
 • e-girl,
 • fairycore,
 • dark academia,
 • pastel.

 • Styl grunge w modzie alternatywnej

  Korzenie grunge sięgają lat 80, w których to na scenie muzycznej dominowały zespoły takie jak Nirvana, czy Alice in Chains. Wówczas sformułowanie grunge określało podgatunek rocka alternatywnego i nie było utożsamiane ze stylem ubioru. 

  Artyści grunge charakteryzowali się dość luźnym, niezobowiązującym stylem, zarówno w życiu codziennym, jak i na scenie. Dużą popularnością cieszyły się second-handy, które umożliwiały zakup wygodnych i praktycznych elementów garderoby w korzystnej cenie.

  Dopiero z czasem określenie grunge nabrało nowego znaczenia i zaczęto go utożsamiać nie tylko z subkulturą alternatywną, czyli szeroko pojętym stylem bycia, ale także alternatywnym sposobem ubioru.

  Elementami charakterystycznymi dla stylu grunge są: luźne t-shirty z nadrukiem, flanelowe koszule, podarte spodnie, duże, masywne buty, czy swetry oversize.

  Jeśli czujesz, że to jest styl dla Ciebie — kliknij i sprawdź nasze ubrania i dodatki, które wpisują się w jego estetykę!

  Styl goth w modzie alternatywnej

  Goth jako alternatywny styl ubioru jest nieodłączną częścią subkultury gotyckiej, która wywodzi się z lat 70 i jest ściśle powiązana z post-punkiem, czyli popularnym wówczas gatunkiem muzycznym. 

  Muzyka post-punk stanowiła podwaliny do rozwoju subkultury gotyckiej i do dziś jest jej niezwykle istotnym elementem.

  Goth początkowo w dużej mierze nawiązywał do mody wiktoriańskiej. Współczesne wpływy sprawiły, że styl ten ewoluował, dzięki czemu zauważamy jego różne odmiany, jak np. pastel goth, czy mall goth.

  Makijaż gotycki składa się z jasnej, wręcz bladej cery i mocno podkreślonych oczu, niekiedy także czarnej, bądź czerwonej szminki na ustach. Goci często farbują swoje włosy na czarno, a na co dzień je tapirują i starannie układają.

  Outfit w stylu goth opiera się na: kamizelkach, długich sukienkach i spódnicach, ciężkich butach oraz biżuterii w postaci dużych chokerów. Często zawiera elementy skórzane oraz spersonalizowane ozdoby DIY, takie jak agrafki, ćwieki, czy ręcznie wykonane przetarcia. Kliknij tutaj, aby znaleźć nasze ubrania pasujące do tego stylu.

  Styl witch w modzie alternatywnej

  Witch nazywany również witchcore jest subkulturą, która narodziła się z miłości do natury i Matki Ziemi. Jego członkowie preferują spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, co umożliwia im obcowanie z naturą. Często zajmują się zbieraniem roślin, minerałów lub ziół, wierzą w moc kamieni oraz interesują się tarotem. 

  Witchcore charakteryzuje się ciemną, niekoniecznie czarną kolorystyką połączoną z delikatnym i kobiecym stylem ubioru, który nawiązuje do magicznych postaci.  

  Tym, co odróżnia withcore od większości styli alternatywnych są buty. W tym przypadku nie muszą być duże i masywne, a nawet, jeśli to możliwe, z butów się rezygnuje.

  Styl witch w dużej mierze opiera się na modzie vintage. Można w nim zauważyć ozdobne koszule, długie spódnice i suknie, które często pochodzą z second-handów. 

  Styl e-girl w modzie alternatywnej

  E-girl jest najmłodszym stylem alternatywnym spośród styli wymienionych w artykule. W szczególności cieszył się on powodzeniem w 2019 r. Zapoczątkowały go młode dziewczyny spędzające czas wolny w internecie lub grając w gry.

  Charakterystycznym elementem makijażu e-girls są czarne kreski na powiekach, mocno wykonturowany nos, duża ilość różu na policzkach i narysowane, bądź doklejone serduszka w obrębie oczu.

  E-girls noszą ciemne ubrania, które mają za zadanie wyróżnić je w tłumie. Ich częstymi elementami garderoby są: krótkie spódniczki typu tennis skirt, safety shorts, skórzane paski, łańcuchy do spodni, zakolanówki, kabaretki, chokery na szyję, czy buty na platformie.

  Jeśli e-girl to styl dla Ciebie — tutaj znajdują się wszystkie nasze ubrania i dodatki, wpisujące się w jego kanon!

  Styl fairycore w modzie alternatywnej

  Styl fairycore wzoruje się na postaciach wróżek i magicznych elfów. Jest delikatny, subtelny i dziewczęcy. Królują w nim odcienie ziemi takie jak zielenie, brązy i beże. Fairycore swój czas wolny spędzają na obcowaniu z Matką Naturą.

  Tym, co wyróżnia fairycore na tle pozostałych styli alternatywnych są nakładane elfie uszy i skrzydła. 

  Strój fairycore jest bogaty w koronki oraz cienkie, przewiewne, niekiedy bieliźniane materiały. Zauważyć w nim można długie sukienki, gorsety, rękawiczki bez palców, zakolanówki czy ocieplacze na nogi. 

  W tej kolekcji znajdziesz nasze ubrania inspirowane fairycore!

  Styl dark academia w modzie alternatywnej

  Styl dark academia opiera się na eleganckiej estetyce zachowanej w ciemnej kolorystyce. W tym stylu alternatywnym panującymi odcieniami są czernie, szarości, brązy, beże, bordo, niebieskości i zielenie.

  Istotnym elementem stylu dark academia jest wysoka jakość tkanin, jak kaszmir, czy wełna z merynosa, które często kupowane są w second-handach.

  Dark academia outfit często zawiera kamizelki, krawaty, koszule i bluzki z bufiastymi rękawami, które  nakładają pod kraciastą marynarkę, w połączeniu z plisowanymi spódnicami lub spodniami garniturowymi.

  W stylu dark academia dominują masywne buty typu dr Martens lub Mary Janes oraz delikatne i jakościowe dodatki, typu skórzany pasek, czy pojedynczy naszyjnik. 

  Odzież i akcesoria w klimacie dark academia znajdziesz w tej kolekcji.

  Styl pastel w modzie alternatywnej

  Wiele styli alternatywnych istnieje również w wersji pastel. Na ulicy i w internecie zaobserwować możemy np. pastel goth, pastel academia, czy pastel punk.

  Pastel goth inspirowany jest modą japońską, a dokładniej kawaii. Królują w nim jasne odcienie róży, fioletów, czy niebieskości, które łączy się z ciężkimi elementami, jak gotyckie spódnice, czy grunge’owe podarte spodnie

  Na koszulkach i bluzach pastel goth często nadrukowane są mroczne symbole ukazane w uroczej formie np. szkielety, czy nietoperze. Często wzbogacają oni swoje outfity słodkimi elementami jak naszyjniki, spinki do włosów czy okulary w wymyślnych kształtach.

  Pastel punk, podobnie jak pasel goth, łączy jasną kolorystykę z czernią. W tym przypadku częstym akcentem są toporne, masywne dodatki w postaci ciężkich butów, ćwieków czy łańcuchów.

  Pastel acadamia jest dziewczęcym i delikatnym stylem inspirowanym mundurkami szkolnymi. W przeciwieństwie do poprzedników pastelowe odcienie nie są tu łączone z mrocznymi, topornymi dodatkami. 

  Pastel acadamia noszą outfity składające się z koszul, marynarek, plisowanych spódnic, kokard i krawatów, a wszystko to zachowane jest w jasnej, delikatnej kolorystyce.

  Wszystko, co pastelowe, zebraliśmy tutaj!

  SKYDANCE — Polska marka alternatywna 

  Doskonale wiemy, jakim wyzwaniem jest znalezienie niepowtarzalnych ubrań w dobrej jakości, które jednocześnie pomogą wyrazić indywidualny styl.

  SKYDANCE powstało z miłości do indywidualizmu. Nie jesteśmy tylko marką odzieżową, a społecznością, którą tworzą osoby mające w sercu unikalne podejście do mody.

  Specjalizujemy się w tworzeniu odzieży i dodatków alternatywnych, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu, w myśl zasady bądź unikalny i noś wszystko to, co lubisz.

  Historia marki SKYDANCE

  SKYDANCE na przestrzeni lat powstawało razem z Wami. Każda historia ma swój początek. Nasza zaczęła się bardzo niewinnie… od ręcznie robionych chokerów.

  Problemem w modzie alternatywnej jest mała dostępność produktów na polskim rynku. Dziesięć lat temu sytuacja była jeszcze bardziej skomplikowana. Nastoletnia wówczas Gabriela, która zapała miłością do mody alternatywnej, postanowiła dosłownie wziąć sprawy w swoje ręce.

  Tak powstała nasza pierwsza ręcznie robiona biżuteria. Były to chokery ze specjalnie sprowadzonymi z zagranicy zawieszkami w stylu tumblr grunge, czy kryształami pochodzącymi z giełd minerałów

  Marka nosiła wówczas nazwę Catpaw, która następnie została zmieniona na Moon Cult, aby ostatecznie przeobrazić się w SKYDANCE.

  Jak już wspomnieliśmy, SKYDANCE powstaje dzięki Wam! Wygląd naszego loga zawdzięczamy jednej z członkiń naszej społeczności, Magdalenie, którą z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy.

  Kolejnym krokiem było stworzenie ręcznie szytych tenisowych spódnic w stylu tumblr grunge oraz unikatowych, grungeowych koszulek, których nadruki zaprojektowała tatuatorka Magdalena. 

  Byliśmy w nie lada szoku, gdy asortyment wyprzedał się w ciągu godziny. Potraktowaliśmy to jako sygnał, aby działać i prężnie rozwijać naszą działalność.

  Początkowo ubrania szyliśmy w domowym zaciszu na wymiar klienta, później, gdy ilość zamówień zaczęła nas przerastać, skorzystaliśmy z pomocy lokalnej szwalni, z którą współpracujemy do dziś.

  Niedługo później postanowiliśmy iść o krok dalej i rozpoczęliśmy współpracę z drugą artystką — Nelą. Tak zaczęły powstawać coraz to nowsze projekty, które stanowiły odpowiedź na Wasze potrzeby.

  Od czterech lat naszą główną projektantką jest Agnieszka, która na co dzień specjalizuje się w tworzeniu tatuaży w jednym z warszawskich studio. 

  Obecnie nasz asortyment składa się nie tylko z alternatywnej biżuterii, t-shirtów z nadrukiem, czy spódnic typu tennis skirt, ale także wielu innych elementów garderoby, których zadaniem jest spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

  Wartości marki SKYDANCE

  SKYDANCE jest małą, rodzinną firmą, której serce znajduje się w Rzeszowie. Nasze produkty od podstaw powstają w Polsce w znacznie ograniczonych ilościach. Ze starannością dobieramy najlepsze materiały, aby zakupione u nas ubrania i dodatki służyły latami.

  Chcemy pokazać światu, że w modzie nie należy ograniczać się wyznaczonymi przez społeczeństwo normami. Jeśli coś Ci się podoba, załóż to. Nie bój się wyrażać siebie. 

  Inspiracje czerpiemy ze wszystkiego, co alternatywne, mody lat 90 i obecnych trendów, które modyfikujemy na własny, unikalny sposób, często nadając małych smaczków, takich jak przypięte agrafki, księżycowe hafty czy koronki. 

  Ubrania szyjemy w wykwalifikowanym studio krawieckim w Rzeszowie. Bielizna wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego korzystamy z pomocy pracowni pod Łodzią. Skórzane paski, biżuteria, czy harnessy są ręcznie wykonaną manufakturą przy szczególnej dbałości o szczegóły.

  W SKYDANCE najważniejsza jest wysoka jakość produktów, etyka i przyjazność środowisku. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były unikatowe i w jak najlepszej jakości

  Unikatowe produkty wymagają wyjątkowego podejścia. Droga od projektu do gotowego produktu bywa długa i zdarza się, że trwa nawet rok. Wszystko to po to, abyś mógł cieszyć się najlepszą jakością oraz miał pewność, że na ulicy nie spotkasz osoby ubranej jak Ty.

  Dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność była zrównoważona. 

  Produkujemy w limitowanych ilościach, dzięki czemu nie marnujemy materiałów oraz ograniczamy zużycie energii elektrycznej i wody. Jeśli jakiś produkt się nie sprzeda, oddajemy go organizacjom charytatywnym, a resztki materiałów zużywamy do szycia scrunchies, toreb czy rękawiczek. Gotowe zamówienia pakujemy w folię biodegradowalną, a przesyłki dostarcza firma DPD, która jest neutralna dla środowiska.

  Jeśli szukasz ubrań i dodatków innych niż wszystkie, jesteś w idealnym miejscu. Razem ze SKYDANCE zbudujesz alternatywną garderobę, która wyróżni Cię z tłumu i pokaże Twoją indywidualność. Pomożemy Ci wyrazić siebie i pokazać światu, jak wyjątkową osobą jesteś.

   

  Za zdjęcia dziękujemy: @aeroplvnes, @aemlist, @blxckpetal, @c0ffein, @ethereal__decay, @flatcetera, @floweryghost, @mocatccino, @nelekiz, @never.too.far.gone, @r0ttenangel, @siderealfire